Ozón je bezfarebný, vo vyšších koncentráciach namodralý plyn, ťažší ako vzduch. Je tvorený tromi atómami kyslíka (O3). Vzhľadom k nahromadenej energii je molekula ozónu veľmi nestabilná a po krátkej dobe sa späť samovoľne rozpadá na kyslík (O2). Pri teplote 20°C, tlaku 101.3kPa je polčas rozpadu 45minút. Pri teplote 30°C a rovnakom tlaku je polčas rozpadu len 20 minút. Ozón nie je radikál.

Ozón je bezfarebný plyn s charakteristickou „elektrickou“ vôňou, ktorú môžeme cítiť vo vzduchu po typickej letnej búrke a je ťažší ako vzduch.

Ozón je prírodná dezinfekčná a čistiaca látka. Je najsilnejšie oxidačné činidlo – 3000x rýchlejší ako chlór, 25 x účinnejší ako kyselina chloritá (NOCL), 2500 x ako chlornan (OCL) a 5000 x než chloramin (NH2CL).

Účinne ničí plesne, huby, roztoče, alergény a odstraňuje pôvodcu zápachu. Ozón nemaskuje príčiny zápachu, ale trvalo ich odstraňuje. Po aplikácií ozón nezanecháva žiadne stopy ani toxické rezidua, nespôsobuje žiadne alergické či dýchacie ťažkosti, ktoré môžu vytvárať dezinfekčné prostriedky.

O2-O3-O2

Ozón sa rozkladá na kyslík a nezanecháva žiadne vedľajšie produkty svojho pôsobenia.

eco

Ozón likviduje i patogény, ktoré sú voči pôsobeniu chlórových prípravkov odolné. Ako plyn preniká do všetkých kútov a štrbín, i do pórov najrôznejších materiálov ( steny, podlahy, nábytok, koberce, textílie, zariadenia…).